18.02.2025 r. Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała opinię Ministra Finansów dotyczącą możliwości zwolnienia polskiego podmiotu ze sporządzenia sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, w przypadku braku transpozycji CSRD w kraju, w którym jest zlokalizowana jednostka dominująca sporządzająca sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej zgodnie z postanowieniami CSRD i ESRS
Jak wskazała PIBR w wybranych krajach UE, takich jak Niemcy, Holandia, Luksemburg nie został zakończony proces transpozycji dyrektywy (UE) 2022/2464 CSRD.
W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy w przypadku grup kapitałowych, których jednostka dominująca sporządza sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej zgodnie z postanowieniami CSRD i Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju („ESRS”), niezależnie od braku transpozycji CSRD w kraju, w którym ta jednostka jest zlokalizowana, istnieje możliwość zastosowania zwolnienia przez polskie podmioty?
W opinii Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości MF istnieje taka możliwość.
W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 63u ustawy o rachunkowości jednostka zależna może skorzystać ze zwolnienia od obowiązku sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- informacje dotyczące tej jednostki zależnej zostaną zawarte w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej w sprawozdaniu z działalności grupy kapitałowej tej jednostki dominującej, sporządzonym zgodnie z przepisami prawa państwa EOG;
- jednostka zależna ujawni w swoim sprawozdaniu z działalności:
a. informację, że skorzystała ze zwolnienia ze sporządzenia sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
b. nazwę i siedzibę jednostki dominującej, która sporządzi sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej,
c. adres strony internetowej, na której zostanie udostępnione sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej jednostki dominującej wraz ze sprawozdaniem z atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej, oraz, w stosownych przypadkach, tłumaczenia tych dokumentów.
Z art. 63u ustawy o rachunkowości ani z innych przepisów nie wynika konieczność transpozycji dyrektywy CSRD w danym państwie EOG, w którym jednostka dominująca jest zlokalizowana, aby jednostka zależna mogła skorzystać ze zwolnienia. Jednakże z tego względu, że sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju jednostki zależnej sporządzona powinna być zgodnie z wymogami CSRD i ESRS, to takie też wymogi powinna spełnić sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej tej jednostki dominującej, nawet jeśli one są stosowane na zasadzie dobrowolności.
Szczegóły pod linkiem: https://www.pibr.org.pl/pl/aktualnosci/2389,MF-o-zwolnieniu-przy-braku-transpozycji-CSRD
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce OFERTA.
