Pod literami ESG kryją się trzy elementy:
- środowisko (E – environmental),
- społeczna odpowiedzialność (S – social responsibility)
- i ład korporacyjny (G – corporation governance).
Pod “E” kryje się “environmental”, czyli aspekt środowiskowy. Jak wyjaśniają analitycy chodzi przede wszystkim o politykę klimatyczną, ilość emitowanych gazów cieplarnianych, zużywanej energii, wody i odpadów. “Environmental” najmocniej w tej triadzie kładzie nacisk na ryzyka i szanse związane z kryzysem klimatycznym.
Czynniki środowiskowe odnoszą się to tego, w jaki sposób firma korzysta z zasobów odnawialnych i nieodnawialnych. Może to oznaczać ilość i rodzaj wykorzystywanej energii, emisje gazów cieplarnianych, efektywność w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ilość wytwarzanych odpadów i sposób ich utylizacji, czy wpływ na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Kontekst środowiskowy odnosi się także do zarządzania ryzykiem, na jakie narażona jest firma, wynikającym ze zmiany klimatu, wyczerpywania się zasobów i degradacji środowiska.
Z naszego doświadczenia wynika, że 3 najgorętsze tematy środowiskowe to:
- ślad węglowy
- gospodarka obiegu zamkniętego
- OZE
Ślad węglowy to miara wpływu działalności człowieka na środowisko, wyrażona w ilości emitowanego dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów cieplarnianych. Jest to ważny wskaźnik ekologiczny, który pomaga zrozumieć i zmniejszyć negatywny wpływ na klimat. Ślad węglowy jest obliczany w tonach CO2 lub ekwiwalencie CO2, uwzględniającym inne gazy cieplarniane.
Obieg zamknięty to koncepcja zrównoważonego rozwoju, która opiera się na zasadzie redukowania odpadów poprzez ponowne wykorzystanie materiałów i zasobów w cyklu produkcyjnym. Celem jest stworzenie systemu, w którym każdy produkt i jego składniki mogą być w pełni odzyskane i ponownie wykorzystane, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko. Ta idea jest związana z gospodarką o obiegu zamkniętym (circular economy), gdzie wartość produktów, materiałów i zasobów jest utrzymywana w gospodarce jak najdłużej, a produkcja odpadów jest minimalizowana.
Alternatywne źródła energii odnoszą się do metod pozyskiwania energii, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych. Są to zazwyczaj odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna, hydropotencjalna i biomasa. Wprowadzenie tych technologii w przedsiębiorstwach może przynieść znaczące korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.
Jak wprowadzić te rozwiązania w Twoim przedsiębiorstwie? Czy to są narzędzia dostępne tylko dla dużych podmiotów? I czy faktycznie opłaca się je wdrażać w MŚP?
Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w kolejnych publikacjach, ale jeśli chcesz uzyskać odpowiedź już dziś- skontaktuj się z nami!