ESG ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Zwolennicy ESG widzą w nadchodzących zmianach wiele korzyści, jak m. in.
- możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej,
- optymalizacja procesów i kosztów,
- większe szanse na finansowanie, w tym na zielone inwestycje,
- spełnienie standardów i oczekiwań klientów i kontrahentów;
Przeciwnicy ESG widzą zagrożenia i wyzwania:
- obawa przed dużymi kosztami związanymi z wdrożeniem ESG i przeszkoleniem kadry, dostosowaniem narzędzi i struktury organizacyjnej w firmie,
- traktowanie ESG jak chwilowego trendu,
- „jestem właścicielem małej firmy – skoro małe firmy nie muszą sporządzać raportów niefinansowych temat ESG w ogóle mnie dotyczy”,
- „koszty związane z wprowadzeniem ESG są zbyt duże dla firm z sektora MŚP, to zbędny formalizm i niepotrzebne koszty”.
Jak znaleźć wspólny mianownik pomiędzy entuzjastami patrzącymi na ESG jak na szansę na rozwój i nowy model biznesowy firmy, a pragmatykami, którzy widzą w tym tylko koszty, procedury i ryzyka?
W całej Polsce rośnie liczba wydarzeń, webinarów i spotkań, na których spotykają się przedstawiciele jednej i drugiej grupy i dyskutują jak dostrzec korzyści unikając zagrożeń, a koszty związane związane z wdrożeniem standardów ESG potraktować jako inwestycję w rozwój firmy.
31 stycznia 2024 r. odbył się III Kongres ESG – „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”. Serdecznie gratulujemy organizatorom i prelegentom za odniesienie się tych istotnych kwestii, dzięki czemu rośnie świadomość nadchodzących zmian związanych z ESG.
W ramach ESG COMPLIANCE prowadzimy warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorców, podczas których identyfikujemy szanse i ryzyka związane z ESG. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce OFERTA.