Co powinien zawierać kodeks dostawców w zrównoważonym łańcuchu dostaw?
Ostatnią publikacją rozpoczęliśmy serię wpisów na ważny temat dotyczący kodeksów dostawców, których wdrożenie stanowi istotny element strategii ESG oraz budowania zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw w firmie.
Kodeks dostawców powinien być dokumentem, który jasno określa oczekiwania firmy wobec swoich dostawców w różnych obszarach działalności.
Przykładowe treści, które powinny znaleźć się w kodeksie dostawców to:
1. Zapisy o przestrzeganiu prawa pracy, godziwym wynagrodzeniu, uczciwych warunków pracy, bezpieczeństwie i higienie pracy, zakazie pracy dzieci i pracy przymusowej;
2. Prawa człowieka: poszanowanie godności i praw pracowników, zakaz dyskryminacji i równość szans;
3. Standardy środowiskowe: dbałość o bioróżnorodność, korzystanie z OZE, wdrożenie procedur dekarbonizacyjnych, zarządzanie odpadami, redukcja emisji, zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych;
4. Etyka biznesowa: transparentność działań i przeciwdziałanie korupcji, uczciwe praktyki handlowe;
5. Przestrzeganie przepisów (lokalnych i międzynarodowych)
6. Mechanizmy nadzoru i audytu dostawców
7. System zgłaszania naruszeń i mechanizmy naprawcze
Czy kodeksy dostawców powinny być szczegółowo uregulowane? Jakie elementy powinny znaleźć się w każdym kodeksie dostawców? Jak uzyskać balans pomiędzy szczegółowością regulacji a jej elastycznością? O tym w kolejnych wpisach.
Jesteśmy świadomi, że zbyt szczegółowe, nadmiernie formalne i niedostosowane do danej firmy regulacje mogą hamować rozwój biznesu i wyrządzić więcej szkody niż korzyści.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce OFERTA. Przygotowujemy i wdrażamy polityki związane z AML.