Cyberbezpieczeństwo w strategii ESG – Obowiązki firm w związku z Dyrektywą NIS 2
Dyrektywa NIS 2 (Network and Information Systems Directive 2) wprowadza szereg nowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, które mają na celu zwiększenie odporności firm na cyberzagrożenia. Oto przegląd kluczowych obowiązków i wymogów, które firmy będą musiały spełniać:
1. Zarządzanie ryzykiem:
Ocena i zarządzanie ryzykiem w tym regularne oceny ryzyka cybernetycznego, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia i słabe punkty w systemach informatycznych oraz wdrażanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu zarządzania zidentyfikowanym ryzykiem.
Planowanie i procedury (prewencja + reagowanie na incydenty), w tym regularne aktualizowanie planów zarządzania ryzykiem
2. Środki bezpieczeństwa
Środki techniczne: w tym wprowadzenie technologii bezpieczeństwa (szyfrowanie danych, firewall, IDS, aktualizacje oprogramowania), monitorowanie siec i systemów informatycznych;
Środki organizacyjne: szkolenia pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa i podnoszenie ich świadomości na temat zagrożeń cybernetycznych, wprowadzenie polityk dostępu i kontroli, które ograniczają dostęp do systemów tylko do upoważnionych osób.
3. Zgłaszanie incydentów
Obowiązek zgłaszania poważnych incydentów cybernetycznych do odpowiednich organów nadzorczych w ciągu 24 godzin od ich wykrycia.
Zapewnienie szczegółowych informacji na temat incydentu, jego wpływu na działalność firmy oraz podjętych działań zaradczych.
Rejestracja incydentów – prowadzenie rejestru wszystkich incydentów cybernetycznych, który zawiera szczegółowe informacje o każdym incydencie, jego przyczynach i skutkach.
4. Współpraca i wymiana informacji
Współpraca z innymi firmami, organami regulacyjnymi oraz centrami reagowania na incydenty komputerowe (CERT) w celu wymiany informacji o zagrożeniach i incydentach.
Udział w inicjatywach współpracy na poziomie krajowym i europejskim, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego.
Udostępnianie informacji o zagrożeniach i najlepszych praktykach w zakresie cyberbezpieczeństwa z innymi podmiotami w celu wspólnego przeciwdziałania zagrożeniom.
5. Audyt i nadzór
Przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa w celu oceny zgodności z wymogami dyrektywy NIS 2 oraz identyfikacji obszarów wymagających poprawy.
Współpraca z zewnętrznymi audytorami, którzy mogą przeprowadzać niezależne oceny bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Nadzór ze strony organów regulacyjnych:
Przygotowanie się na kontrole i inspekcje przeprowadzane przez krajowe organy nadzorcze, które będą sprawdzać zgodność z dyrektywą NIS 2.
Wdrożenie zaleceń organów regulacyjnych oraz podejmowanie działań naprawczych w przypadku stwierdzenia niezgodności.
6. Dokumentacja i raportowanie
Dokumentacja polityk i procedur:
- Dokumentowanie wszystkich polityk i procedur związanych z zarządzaniem ryzykiem cybernetycznym, środkami bezpieczeństwa oraz zarządzaniem incydentami.
- Zapewnienie, że dokumentacja jest regularnie aktualizowana i dostępna dla wszystkich upoważnionych pracowników.
Raportowanie postępów:
- Regularne raportowanie postępów w zakresie wdrażania środków bezpieczeństwa oraz realizacji celów związanych z zarządzaniem ryzykiem cybernetycznym.
- Przekazywanie raportów do odpowiednich organów nadzorczych oraz udostępnianie ich interesariuszom.
Firmy muszą dostosować swoje procedury zarządzania ryzykiem, wdrożyć zaawansowane środki bezpieczeństwa, zgłaszać incydenty, współpracować z innymi podmiotami, przeprowadzać regularne audyty oraz prowadzić dokumentację i raportowanie. Dzięki tym działaniom przedsiębiorstwa będą mogły lepiej chronić swoje systemy informatyczne i dane, zapewniając ciągłość działania i zgodność z regulacjami prawnymi.
Więcej o nas w zakładce OFERTA – przeprowadzamy audyty ESG oraz wdrażamy strategie ESG również w obszarze cyberbezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami, jeżeli jesteś zainteresowany współpracą.