Aktualności

CBAM jako element strategii ESG oraz obowiązek sprawozdawczy

CBAM jako element strategii ESG oraz obowiązek sprawozdawczy

CBAM, czyli graniczny podatek węglowy, wszedł w życie pod koniec 2023 r. i wprowadza nowe obowiązki, które w szczególności powinny zwrócić uwagę importerów towarów spoza UE. Celem jego wprowadzenia jest zapewnienie równych warunków konkurencji dla producentów na terenie UE i zachęcenie do redukcji emisji CO2.

Dlaczego ten temat jest ważny dla Ciebie? Jeżeli Twoja firma podlega CBAM, to stanowi to istotny element strategii ESG w Twojej firmie oraz jeden z czynników objętych raportowaniem!

Przepisy przewidują sankcje pieniężne za niewykonywanie obowiązków wynikających z Rozporządzenia CBAM – wliczając w to obowiązki sprawozdawcze w okresie przejściowym.

Podatek węglowy stanowi jeden ze środków do realizacji celów klimatycznych UE:

  • na 2030 r. – redukcja emisji o 55% (fit for 55) oraz
  • na 2050 r. – całkowita neutralność klimatyczna

Towary objęte podatkiem są szczegółowo wskazane w załączniku I do Rozporządzenia CBAM (Rozporządzenie UE 2023/956) i są to m.in. energia elektryczna, żeliwo, stal, aluminium, cement, nawozy, amoniak, chemikalia, wodór.

Przewidziano stopniowy harmonogram wdrożenia systemu. Od października 2023 r. do grudnia 2025 r. obowiązkowe będą raporty kwartalne. Pełne wdrożenie systemu planowane jest od 1 stycznia 2026 r. Wówczas obowiązkowe stanie się nabycie certyfikatów CBAM i składanie corocznych deklaracji dotyczących liczby importowanych towarów i ich wbudowanych emisji.

CBAM nakłada również nowe obowiązki na importerów towarów:

  • składanie kwartalnych sprawozdań CBAM (tylko w okresie przejściowym),
  • złożenie wniosku o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM i rejestracja w rejestrze CBAM,
  • zakup certyfikatów CBAM,
  • przekazywanie do umorzenia certyfikatów CBAM,
  • składanie rocznych deklaracji CBAM.

Do 31 stycznia 2024 r. trzeba będzie złożyć za pośrednictwem rejestru przejściowego CBAM pierwsze sprawozdanie za IV kwartał 2023 r.

Przedsiębiorcy powinny raportować:

  • całkowitą ilość każdego rodzaju towarów, wyrażoną w megawatogodzinach w przypadku energii elektrycznej i w tonach w przypadku innych towarów, określoną dla każdej instalacji wytwarzającej towary w państwie pochodzenia;
  • rzeczywisty całkowity poziom emisji wbudowanych, wyrażony w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na megawatogodzinę energii elektrycznej lub – w przypadku innych towarów – w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na tonę każdego rodzaju towarów, obliczony zgodnie z metodą określoną w załączniku IV;
  • całkowite emisje pośrednie obliczone zgodnie z aktem wykonawczym, o którym mowa w ust. 7;
  • opłatę emisyjną należną w państwie pochodzenia za emisje wbudowane w towary przywożone, z uwzględnieniem rabatów lub innej dostępnej formy rekompensaty.

Jeśli importer nie posiada danych rzeczywistych w celu określenia emisji wbudowanych (embedded emissions) importowanych dóbr, to może zastosować wartości domyślne poszczególnych materiałów, opublikowane przez Komisję Europejską. Stosować je można do końca lipca 2024 r.

Chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu!

CBAM jako element strategii ESG oraz obowiazek sprawozdawczy

Razem ku zrównoważonej przyszłości

ESG: Wprowadzamy Zmiany Wspierając Rozwój Twojego Biznesu

Zapoznaj się z naszą ofertą w zakresie procesów inwestycyjnych, doradztwa prawno-podatkowego, compliance i zarządzania zgodnością